Властта: небивали от 500 г. валежи и географията на Царево са основните причини за бедствието
еждуведомствената експертна комисия, назначена от премиера Николай Денков за оценка на наводнението в Царево на 5 септември, е стигнала до заключение, че причините, предизвикали бедствието, са свързани основно с проливните валежи в комбинация с характерните географски особености на района – много къси, тесни водосбори, които предопределяли посоката и скоростта на приливната вълна.
Това обяви заместник-министърът на околната среда и водите Петър Димитров след днешното заседание на кабинета, на което беше приет докладът на междуведомствената комисия, която е оглавявана от него.
Щетите от наводнението били причинени от екстремни валежи, каквито по думите на Димитров имало веднъж на 500 години, което е довело комисията до заключение, че съоръженията дори по проект не били предвидени да се справят с такива количества валежи.
Друга съществена причина за бедствието според доклада е инфраструктурата, по-конкретно – мостовите съоръжения в района не били оразмерени за съвременните хидро-метеорологични особености и трябвало да бъдат преоценени, завоалирано прехвърляйки вината назад във времето, когато са били проектирани мостовете.
Също така е констатирана голяма концентрация на преместваеми обекти в долните течения на водосбора в Царево в близост до морския бряг – каравани, фургони, бараки. “Това е изключително опасно”, подчерта Димитров.
В ненаселените места пък е било констатирано “значително неизпълнение на предписанията на директора на Черноморската басейнова дирекция от страна на областния управител повече от 5 години”, като основната причина за неизпълнението на предписанията била липсата на финансиране, отбеляза още заместник-министърът.
Изтъкна, че горите са много важни за предотвратяване на наводнения, като от Министерството на земеделието били направили обследване на терена, но не установили незаконна сеч в горите в района.
По предварителни данни щетите в Царево са около 38 млн. лв., допълни Петър Димитров.
Бедствието в Царево се дължи на безхаберието при прилагането на законите, настоява експерт
От своя страна министърът на околната среда и водите Юлиян Попов обяви, че подобни доклади се изготвяли за шест месеца, а този доклад бил изготвен за две седмици, “просто забавихме обявяването за малко”. Така той отговори индиректно на критиките на бившия заместник-министър на околната среда и водите Тома Белев, че близо месец след крайния срок, поставен от Денков, докладът не се публикуваше.
Попов посочи, че част от днешното решение на правителството включа до две седмици да се изготви финансовата обосновка, което по думите му било “изключително тежка работа”, защото тази обосновка всъщност биа финансова оценка на щетите и трябвало да е ясна, детайлна и обоснована. Движим се много бързо по този въпрос, увери той.
Според екоминистъра част от българската инфраструктура не е адекватна на климата в страната, както и на климатичните промени.
Източник: в. Дневник