Жители на варненска улица си търсят… другата половина от асфалта


Пламена Венкова живее на варненската улица „Панайот Медникаров“ в квартал “Христо Ботев” и редовно ѝ се налага да върви по тротоара, който е на ъгъла с улица „Момчил Войвода“. Тротоарът обаче постоянно е зает от паркирани автомобили. Пламена и нейните съседи трябва да вървят по пътното платно:
“Този опасен ъглов участък се използва за паркиране и ние оставаме без видимост, движим се по средата на тясната улица, по която хвърчат, понякога с бясна скорост, коли. Защо казваме, че е опасен участък? Защото много скоро тук ще има жертви,” казва Пламена.
-
Репортаж за проблемите по улица ”Панайот Медникаров” във Варна
Подаден е сигнал до Община Варна. В него Пламена Венкова, посочва, че ще е добре да се сложат антипаркинг колчета, а също „легнал полицай“ и огледала за шофьорите, които също нямат видимост на завоя. Представители на общината идват на оглед и преценяват:”Счетоха, че този участък не е опасен, общината няма пари и ми сигнализираха, като отговор, аз сама, с мои средства, да изградя специализираните колчета и да се грижа за тяхното опазване, защото имало голяма вероятност те отново да бъдат съборени, счупени от тези, които паркират,” обяснява Пламена Венкова.
Тя ми показва официалния отговор на общината, в който е записано, че администрацията всекидневно получава множество сигнали за поставяне на ограничителни елементи.
Директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ дава разрешение на Пламена Венкова да сложи необходимите колчета. Според нея:
“Това е абсолютно трагично за Варна, на 52 години съм, не съм предполагала, че аз ще заместя ролята на общината, когато трябва да се вземе отношение по този изключително важен проблем, който засяга животите на хората, които живеят и работят на тези две улици.”
Друг проблем за живеещите по улица „Панайот Медникаров“ е лошото състояние на пътната настилка. Всъщност половината улица е асфалтирана, а другата не. Как се е получило това? Параскева живее на същата улица и казва, че е говорила със строителите на съседната кооперация:
“От строежа идват бетоновозите, крановете, казват ни да си махнем колите, всичко се разрушава и след като завършва строежа, половината улица ги задължават и я правят. Питаме какво става с другата част? Казват ни, че е работа на общината. Казвам, общината не го е разрушила – няма значение, това е работа на общината, да поддържа улицата. И ние сега паркираме, режем си гумите, нямаме тротоар,” казва Параскева.